Męska rzecz – tacierzyństwo

Warszawa, 02.12.2015

Męska rzecz – tacierzyństwo

Posiadanie dziecka to sprawa dotycząca zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Rola tacierzyństwa, czyli planowego i aktywnego angażowania się ojców w sprawy wychowania dzieci, z roku na rok zyskuje na społecznym znaczeniu. Potwierdzają to również wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii Płodny Polak. Według zawartych w nich informacji, zdecydowana większość ankietowanych mężczyzn deklaruje chęć posiadania potomstwa.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie kampanii Płodny Polak, wyraźnie wynika, że Polacy mają pozytywne nastawienie do zakładania rodziny. 73% ankietowanych mężczyzn w wieku 18-35 lat, przyznało, że chciałoby mieć przynajmniej jedno dziecko. Aż 41% z nich, deklaruje chęć posiadania pierwszego potomka pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. Tak wysoki odsetek mężczyzn, którzy zaczynają myśleć o ojcostwie w stosunkowo młodym wieku, sugeruje, że oprócz własnych planów życiowych, panowie mają na uwadze także wiek i możliwości rozrodcze swoich partnerek.

W tym samym badaniu, dokładnie 28% wszystkich pytanych mężczyzn stwierdziło, że świadomie zdecydowałoby się na posiadanie pierwszego dziecka dopiero pomiędzy 31. a 40. rokiem życia. Najmniej chętnie panowie zapatrują się na tzw. późne ojcostwo. Tylko 4% Polaków podjęłoby decyzję o zastaniu ojcem po raz pierwszy po ukończeniu 40 lat, zaś około 27% zapytanych mężczyzn stwierdziło, że nie planuje nigdy mieć dzieci.

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, coraz częściej świadomie odkładają w czasie decyzję odnośnie ojcostwa. O ile biologicznie pełnia płodności u mężczyzn trwa dłużej, bo średnio do około 50. roku życia, to jednak z wiekiem jakość nasienia spada – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodny Polak”. – W celu przedłużenia sprawności seksualnej oraz prawidłowego procesu spermatogenezy, mężczyźni powinni zadbać o ustabilizowany tryb życia. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie wszelkiego rodzaju używek.

Czynniki, które negatywnie oddziaływają na męską płodność to m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej, niezdrowy tryb życia (palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta), stres, przegrzewanie oraz uciskanie jąder, itp. Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ wykluczenie szkodliwych nawyków może wpływać na poprawę jakości plemników. Wskazane jest również stałe monitorowanie nasienia, czyli przeprowadzanie badań ambulatoryjnych w celu sprawdzenia zachodzących w nim procesów spermatogenezy oraz jakości produkowanych plemników. To także jedno z podstawowych badań, które powinno zostać wykonać, w chwili kiedy mężczyźni zaczynają myśleć o założeniu rodziny. Badania nasienia wykonuje się
w wyspecjalizowanych ośrodkach leczenia niepłodności. Adresy klinik współpracujących z kampania „Płodny Polak” można znaleźć na stronie www.plodnypolak.pl.

Kampania społeczna „Płodny Polak” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi młodych, nieposiadających jeszcze dzieci mężczyzn, na kwestie związane z rosnącą liczbą zaburzeń płodności wśród Polaków. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml. ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln/ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi. Z tego powodu istotne staje się podejmowanie inicjatyw edukujących społeczeństwo na temat unikania przez mężczyzn negatywnego wpływu współczesnego stylu życia na płodność.
Kampania organizowana jest przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym embriologa klinicznego Piotra Pietrewicza, członka Europejskiego Stowarzyszenia Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) pod patronatami Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Ambasadorką akcji została Natalia Siwiec. Więcej informacji znajduje się na stronie www.plodnypolak.pl.

Authors
Top