Internetowa Szkoła Rodzenia ?Radzimy dobrze Rodzimy? – pierwsze dni z noworodkiem

Autor: Artur Bartochowski, fizjoterapeuta Internetowej Szkoły Rodzenia „Radzimy Dobrze Rodzimy”, dostępnej na www.pieluszki.pl


Gdy pojawia się w domu noworodek, mimo że jest małą i drobną istotką, wywraca cały porządek życia rodziców. Jego potrzeby są tak duże, że na początku życie kręci się tylko wokół niego. Fenomenem jest to, że maleństwo swoim wyglądem, a także zachowaniem cały czas wyzwala w rodzicach nieodpartą chęć obcowania ze sobą. Któż by nie chciał wziąć na ręce słodkiego maleństwa lub „porozmawiać” z nim? Każda chwila z nim spędzona jest wspaniałym przeżyciem…


Każdy z rodziców ma swoje ulubione i pewne sposoby pielęgnacji niemowlęcia
Jakość i intensywność bodźców ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka. Zasadniczym źródłem bodźców jest dla malucha najbliższe otoczenie, czyli rodzice i mieszkanie. Należy pamiętać o codziennych spacerach, po to, aby dziecko adaptowało się w warunkach naturalnych, co ma wpływ na jego zdrowie i staje się formą wypoczynku. Dla noworodka i niemowlęcia ogromne znaczenie ma pielęgnacja. Codzienne karmienie, przewijanie, noszenie, kąpanie dostarcza bardzo różnorodnych wrażeń. Na początku pielęgnacja wydaje się bardzo trudna, często pojawiają się pytania, czy to prawidłowo robię, czy maluszkowi nie robię krzywdy. Na szczęście instynkt i intuicja rodzicielska dobrze podpowiadają nam, jak zajmować się maluchem. Z czasem opiekujemy się dzieckiem coraz sprawniej. Zaczynamy dostrzegać, że zabiegi pielęgnacyjne są świetną formą zabawy z dzieckiem i stymulują jego rozwój. Już noworodek ma znakomicie rozwinięty zmysł dotyku, dlatego lubi być noszony, świetnie odbiera pieszczoty, uwielbia masaż. Pierwsze doznania, które powstają pod wpływem dotykania oraz bycia dotykanym, mają ogromne znaczenie dla rozwijania się i kształtowania się wrażliwości dotykowej, umiejętności ruchowych oraz orientacji przestrzennej. Dotyk ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. 


Jak nosić maluszka?
Podnoszenie dziecka na ręce i noszenie go jest jednym z podstawowych elementów opieki nad maluchem, dlatego warto opanować dobre sposoby tej czynności. Najważniejszym jest bezpieczeństwo maluszka, dlatego nasze chwyty powinny być pewne. Oprócz bliskiego kontaktu z dzieckiem, podczas podnoszenia i noszenia, rozwija się zmysł ruchu i równowagi, którym zawiaduje w dużej części układ przedsionkowy (struktura centralnego układu nerwowego). Technikę, czyli sposób noszenia, należy indywidualnie dobrać do dziecka, tak aby było zrelaksowane i tolerowało sposób trzymania.


Kąpiel, przewijanie to okazja do świetnej zabawy z dzieckiem!
Te formy pielęgnacji wzmacniają więzi między dzieckiem a rodzicami. Gdy kąpiemy dziecko i jest ono zrelaksowane to znaczy, że ufa nam całkowicie. Duża ilość dzieci, szczególnie najmłodszych niemowląt nie toleruje kąpieli i nie należy się tym przejmować. Należy skontrolować, czy woda ma odpowiednia temperaturę, być może niemowlę trzeba otulić ręcznikiem i powoli zanurzyć w wodzie. Być może trzeba zrobić dwa dni przerwy w kąpieli i w inny sposób zrobić toaletę, a następnie wrócić do tematu. Przewijając dziecko można spróbować nawiązać z nim kontakt wzrokowy, a także „porozmawiać z nim”. Warto pokazać maleństwu jego kolanko i stópkę. Bardzo istotne, aby pieluszka była odpowiednia. Nie może krępować ruchów dziecka, zawartość pieluszki nie może wydostać się na zewnątrz, zaś absorbent nie może się zbrylać i przesuwać. Podczas ubierania czy rozbierania dziecka należy je przetaczać po podłożu, tak aby odczuwało swój ciężar na bokach, plecach i brzuchu. Tempo obrotów należy dostosować do reakcji malucha. Dzięki prostym zabawom dziecko poczuje własne ciało, rozwinie swoje zmysły, a tym samym będzie poznawało świat. Pielęgnacja dziecka jest niepowtarzalną i niezwykle istotną formą obcowania ze sobą. W trakcie wielu czynności mamy jedyną okazję rozwinąć i wzbogacić nasze więzi rodzinne, które będą procentować w przyszłości.


————————————————————————————————————–


Internetowa Szkoła Rodzenia to cykl filmów zawierających ćwiczenia, które pomogą przygotować rodziców do tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest poród. Program został przygotowany przy współpracy najlepszych specjalistów z zakresu położnictwa, pediatrii, psychologii i fizjoterapii dziecięcej, którzy na co dzień prowadzą zajęcia z przyszłymi rodzicami. Prezentowane sposoby nawiązywania kontaktu z dzieckiem w fazie prenatalnej ułatwią rodzicom nawiązywanie dialogu, poznawanie potrzeb i zachowań nienarodzonego jeszcze maleństwa. Poszczególne odcinki filmów odpowiednio przygotują przyszłą mamę do porodu, pokażą techniki pozwalające zmierzyć się z bólem i znaleźć siłę, aby przetrwać kryzys i bez obaw urodzić maleństwo. Przedstawią jak racjonalnie postępować, opiszą rodzaj skurczy i inne objawy, które decydują o tym, że dziecko wkrótce przyjdzie na świat.
Więcej informacji na www.pieluszki.pl

Authors

Related posts

Top