Poród Wiadomości branżowe

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych zapowiedzią Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej

Warszawa, 14 maja, 2013.  Już w następną sobotę (18.05.13) rozpocznie się Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych -największej tego typu inicjatywy na świecie.  Zapowiada on jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku -  Europejski Turniej Piłki  Nożnej Zunifikowanej. Ceremonia otwarcia Turnieju odbędzie się już 5

Teaser

Warszawa, 14 maja, 2013.  Już w następną sobotę (18.05.13) rozpocznie się Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych -największej tego typu inicjatywy na świecie.  Zapowiada on jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku –  Europejski Turniej Piłki  Nożnej Zunifikowanej. Ceremonia otwarcia Turnieju odbędzie się już 5 czerwca 2013 r.

Europejski Tydzień Piłki Nożnej, jest wydarzeniem sportowym najwyższej rangi. Inicjatywa zrzesza 50 000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 50 krajach Eurazji. W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej UEFA współpracuje z 37 narodowymi federacjami piłkarskimi. W akcję zaangażowanych jest na stałe ponad 60 klubów, agend rządowych i organizacji pozarządowych (m.in. UNICEF – United Nations Children’s Fund, FARE – Football Against Racism in Europe, CAFE ? Centre for Access to football in Europe). W tym roku w Polsce w Europejskim Tygodniu Piłki Nożnej udział weźmie ok. 2390  zawodników, 484  trenerów i 461 wolontariuszy. To niezwykłe wydarzenie promuje sport osób  z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to okazja do zaprezentowania ich możliwości, a także do budowania tolerancji w społeczeństwie.

– Sport osób z niepełnosprawnością intelektualną nie różni się specjalnie od sportu osób w pełni sprawnych ? tłumaczy Bogusław Gałązka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych w Polsce. ? Ten sam wysiłek, te same emocje, ta sama rywalizacja. Imprezy sportowe i różne inicjatywy ruchu Olimpiad Specjalnych, również te organizowane w Polsce, swoją liczebnością i rozmachem dorównują największym turniejom krajowym i międzynarodowym.

Europejski Tydzień Piłki Nożnej zapowiada bardzo ważne wydarzenie sportowe – Europejski Turniej Piłki  Nożnej Zunifikowanej, który odbędzie się między 5 a 9 czerwca br. w Warszawie. W Turnieju wezmą udział drużyny z 12 krajów: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja i Turcja. Polskę reprezentować będzie drużyna z Oddziału Regionalnego Pomorskie. EuropejskiTurniej to kolejny etap eliminacji do Mistrzostw Świata Piłki  Nożnej Zunifikowanej, które odbędą się w Brazylii.  Głównym celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz łamanie barier w społeczeństwie, budowanie świadomości i tolerancji również w życiu codziennym. 

 

W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych, a w szczególności rozwój piłki nożnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, od lat wspiera m.in. Ekstraklasa S.A.. W roku 2013 Właśnie Olimpiadom Specjalnym dedykowana będzie 27 kolejka ligowa.

***
O Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska

Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics. Jest to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach
i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. W 2010 roku w Warszawie zostały zorganizowane Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, uznane za najlepszą imprezę sportową roku.

< 241475" >

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy