Stomatologia

Chcesz być dobrym rodzicem – zadbaj o zęby

Warszawa, 16.09.2015 r.

Chcesz być dobrym rodzicem – zadbaj o zęby

Blisko 30% osób uważa, że partner zaniedbujący higienę jamy ustnej nie będzie dobrym opiekunem dla dziecka – wynika z badań kampanii „Lekcja stomatologii” . Najmłodsi uczą się nawyków stomatologicznych głównie przez obserwację oraz naśladowanie zachowań dorosłych. Dlatego Przemysław Uliasz – stomatolog i ekspert kampanii przekonuje – jeżeli chcesz zadbać o zęby swojego dziecka, zacznij od siebie.

Rodzice niewystarczająco dbają o stan uzębienia swoich pociech. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia ponad 60 % matek posiadających dzieci w wieku 3 lat nie było z maluchem u stomatologa, a odsetek trzylatków posiadających zęby z ubytkami próchnicowymi przekracza 50% . Rażące statystyki są wynikiem braku świadomości potrzeby profilaktyki przeciwpróchniczej oraz nie podejmowania badań kontrolnych uzębienia mlecznego u dzieci.

Odkładając pierwszą wizytę malucha w czasie – narażamy dziecko na niepotrzebny ból i dodatkowy stres, które często uniemożliwiają jakąkolwiek interwencję lekarską. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego jak poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości może mieć zaniedbanie stanu zdrowia jamy ustnej dziecka. Układ odpornościowy u najmłodszych nie jest w pełni wykształcony, mleczaki łatwiej ulegają zepsuciu, a szkodliwe bakterie są w stanie bez problemu przedostać się do miazgi i powodować choroby ogólnoustrojowe – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Nieodpowiedni parter dla dziecka
34 % ankietowanych deklaruje, że narzeczony ich dziecka, który przyszedłby na kolację zapoznawczą z nieświeżym oddechem, zostałby uznany za nieodpowiedniego wybranka. Blisko 20 % badanych wyklucza związek z osobą, która nie dba o higienę jamy ustnej. Stan uzębienia jest więc nie tylko istotną kwestią zdrowotną, ale odgrywa ważną rolę także w kontaktach interpersonalnych. Inwestując w zdrowy uśmiech dziecka od najmłodszych lat wpływamy na jego wizerunek
w przyszłości.

Zdrowe zęby są równie istotnym elementem wyglądu jak zadbane włosy, paznokcie czy skóra. Nieświeży oddech i brzydki uśmiech może zniechęcać do kontaktu. Niestety pacjenci częściej korzystają z usług fryzjera czy kosmetyczki a rezygnują z wizyty w gabinecie stomatologicznym
a efekty są opłakane. Dane Ministerstwa zdrowia mówią o gwałtownie rosnącym między 35-44 a 65-74 rokiem życia odsetkiem osób dorosłych z bezzębiem – jeżeli chcemy, aby nasze dzieci w przyszłości nie były częścią tych statystyk, powinniśmy zadbać o ich uśmiech znacznie wcześniej – dodaje lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Walka z dentofobią od dziecka

Przyczyną unikania gabinetu stomatologicznego może być stres stomatologiczny. Strach przed wizytą u dentysty jest często zakorzeniony jest we wspomnieniach z dzieciństwa i wbrew pozorom towarzyszy wielu osobom dorosłym. Dzieci dziedziczą wiele zachowań związanych higieną jamy ustnej po swoich rodzicach. Dlatego ważne jest to, czy sami dbają o higienę jamy ustnej oraz w jaki sposób opowiadają maluchom o przebytych zabiegach.

Specjaliści zalecają rodzicom zabieranie dzieci na wspólne wizyty – takie wsparcie dla dziecka może być okazją na oswojenie się z gabinetem stomatologicznym a dla opiekuna skutecznym „lekiem”
na dentofobię. Warto odpowiednio wcześnie zabrać malucha na wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz w formie zabawy zapozna je z tajemnicami gabinetu stomatologicznego oraz podstawowymi zasadami dbania o zęby. Stomatolog, który wie jak pracować z dziećmi z pewnością przekona je
do kolejnych wizyt u dentysty.

Dobrym sposobem na edukację stomatologiczną swojej pociechy jest wspólne szczotkowanie zębów
po każdym posiłku, nagrody za systematyczność czy zabawa w dentystę. Takie metody sprawiają,
że higiena jamy ustnej staje się przyjemna, a najmłodsi utożsamiają ją ze wspólnym spędzaniem czasu.

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy