Poród

USG w czasie ciąży

USG w czasie ciąży To, ile razy będziesz poddawana badaniu USG zależy zwykle od Twojego stanu zdrowia i od tego, co zdecyduje lekarz. Najnowsze badania

USG w czasie ciąży

To, ile razy będziesz poddawana badaniu USG zależy zwykle od Twojego stanu zdrowia i od tego, co zdecyduje lekarz. Najnowsze badania wykazały, że badanie USG wcale nie jest obojętne dla płodu. Dlatego, niektórzy lekarze uważają, że należy ograniczyć ten rodzaj badania do minimum. Nie powinno się np. wykonywać USG tylko po to, aby stwierdzić, jaka jest płeć dziecka.

Zwykle, pierwsze badanie USG przeprowadza się około 6 – 12 tygodnia po ostatniej miesiączce dla ustalenia wieku ciążowego i przewidywanej daty porodu. Wtedy też można już stwierdzić ciążę mnogą.

Rutynowe badania USG wykonuje się także po 25 tygodniu ciąży. Lekarz sprawdza wtedy kondycję łożyska. Jest to ważne, ponieważ dzięki łożysku właśnie następuje wymiana składników niezbędnych do rozwoju i wzrostu płodu. Łożysko jest również odpowiedzialne za wydalenie do krwi matki szkodliwych związków powstałych w tzw. procesach przemiany materii u płodu.

Jeśli lekarz stwierdza przedwczesne “starzenie”się łożyska i utratę tych zdolność wymiany, wie,że może dojść nawet do porodu przedwczesnego lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Wtedy to można także stwierdzić już płeć dziecka. Jednak nigdy nie ma 100% pewności, ponieważ obraz może być niewyraźny lub niedokładnie może zarejestrować obraz.

Trzecie rutynowe badanie USG wykonuje się w 38 tygodniu ciąży – 2 tygodnie przed przewidywanym terminem porodu. Lekarz określa w nim nie tylko stan łożyska, ale także położenie płodu.

O dodatkowych badaniach USG decyduje lekarz. Zwykle są one konieczne, kiedy podejrzewa się u kobiety ciążę zagrożoną albo mnogą lub jeśli inne testy wykazały, że płód może rozwijać się nieprawidłowo. Wtedy nawet może istnieć konieczność wykonywania USG nawet co dwa tygodnie.

Powrót

hastagi na stronie:

#usg w ciąży ile razy #ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu zdjęcia #ile usg w czasie ciązy #ile razy usg w ciazy #usg w 38 tygodniu ciąży #ile usg w ciąży #ciąża tydzień po tygodniu zdjęcia usg #usg w czasie ciąży #starzenie się łożyska w ciąży #CIĄZA USG

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy