Aktualności

Gaz rozweselający Adasia

Warszawa, 22.09.2014 Gaz rozweselający w walce ze stresem stomatologicznym Mały Adaś to pacjent, któremu sedacja wziewna pomogła w pokonaniu lęków związanych z gabinetem stomatologicznym. O

Warszawa, 22.09.2014

Gaz rozweselający w walce ze stresem stomatologicznym

Mały Adaś to pacjent, któremu sedacja wziewna pomogła w pokonaniu lęków związanych z gabinetem stomatologicznym. O zmianach jakie nastąpiły po zastosowaniu tej metody opowiada jego mama ? pani Magdalena Rutkowska.

Sedacja jako metoda na walkę ze stresem Adasia, była zasugerowana przez stomatologa?
Nie. Po złych doświadczeniach z pierwszym stomatologiem, który zajmował się Adasiem, sami szukaliśmy przez jakiś czas sposobu na wyleczenie traumy syna. Gabinet stomatologiczny wywołuje w nim, wiele negatywnych emocji. Adaś nie pozwalał na podjęcie jakichkolwiek działań profilaktycznych, czy leczniczych. Mimo domowych prób walki ze stresem Adasia, nic nie przynosiło pożądanych rezultatów. Wtedy przeczytałam artykuł o sedacji. Metoda dała niewiarygodny efekt. Adaś chętnie siada na fotelu i współpracuje z lekarzem.

O jakich domowych sposobach walki ze stresem Pani mówi?
Czytaliśmy w domu bajki o leczeniu ząbków, oglądaliśmy filmiki. Staramy się również opowiadać mu o stomatologu w sposób pozytywny, aby przestał uważać gabinet stomatologiczny za straszne miejsce.

Jak Adaś zareagował na sedację?
Bardzo dobrze. Na początku śpiewał. Dodatkowym rozluźnieniem była bajka, którą oglądał w trakcie zabiegu. Odnosiłam wrażenie, że odpływał dzięki niej w świat fantazji i stres, który wcześniej nie pozwalał mu usiedzieć na fotelu, znikał.

Nie bała się Pani poddać syna sedacji?
Zupełnie nie. Przeczytałam wiele informacji na ten temat, świadomie szukałam gabinetu z tym sposobem znieczulenia. Wiedziałam, że metoda jest powszechna na świecie i całkowicie bezpieczna. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby móc wyleczyć ząbki syna.

Czy Adaś nadal potrzebuje sedacji, czy udało się go wyleczyć ze stresu?
Przy zabiegach używaliśmy sedacji za każdym razem. Teraz kiedy jego ząbki są już zdrowe, a stomatologa odwiedzamy tylko profilaktycznie sedacja nie jest potrzebna. Cieszę się, patrząc gdy moje dziecko nie jest już przerażone sytuacją. Mam nadzieje, że moje działania pozytywnie wpłyną na przyszłość mojego syna.

________________________________________
?Lekcja stomatologii? to inicjatywa Fundacji ?Nadzieja dla Zdrowia? oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów i Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii oraz Dental Radia. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem ?Lekcja stomatologii? prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy