Już co trzecie dziecko Polsce rodzi się w wyniku cesarskiego cięcia

Ilość nienaturalnych porodów w Polsce wzrasta drastycznie od 2005 roku w Polsce i jest dwukrotnie wyższa niż średnia uznana przez Światową Organizację Zdrowia WHO (15%) wynika z raportu przygotowanego przez serwis Linkbaby.pl. O ile w 2005 roku liczba przeprowadzonych zabiegów cesarskiego cięcia wynosiła 98 396 operacji, i stanowiła ok. 27% wszystkich porodów to w 2009 roku było to już 32%. Szacunki za rok 2010 mówią o liczbie ok. 140 000 zabiegów czyli prawie 34% w porównaniu do wszystkich porodów szacowanych przez Departament Badań Demograficzny GUS w roku 2010.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Z reguły medyczne ale coraz częściej jest to także lęk przed naturalnym porodem. Najczęściej zabieg wykonywany jest na życzenie (zwłaszcza w prywatnych klinikach). Natomiast coraz rzadsze są przypadki konieczności przeprowadzenia zabiegu ze względu np. na stan zdrowia pacjentki bądź stan zdrowia dziecka.

Czy jest powód do niepokoju? ?Cesarskie ciecie tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny wymaga podania znieczulenia, jest to znieczulenie zewnątrz oponowe, które powoduje, że kobieta cały czas jest świadoma i zaraz po zabiegu może przytulić dziecko? ? mówi Agnieszka Pytlińska ? Redaktor serwisu Linkbaby.pl. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to zabieg chirurgiczny i jak każdy tego typu zabieg niesie ze sobą ryzyko dla pacjentki oraz jej dziecka. Czasem lekarz może zdecydować także o podaniu pełnej narkozy. W takim przypadku pacjentka może odczuwać dyskomfort fizyczny i psychiczny po przebudzeniu a skutki zabiegu są odczuwane nawet kilkanaście dni po takim porodzie?.

Po zabiegu cesarskiego cięcia młoda mama znacznie dłużej wraca do formy w porównaniu z porodem fizjologicznym. Zabieg też nie jest tani, w prywatnych gabinetach trzeba za niego zapłacić czasem nawet i 11 240 zł (wliczając w to minimum 3 doby, które pacjentka musi spędzić w szpitalu po zabiegu, zanim będzie mogła wrócić z dzieckiem do domu). Przy zabiegu cesarskiego cięcia niewskazany jest pośpiech z drugą ciążą, która powinna nastąpić nie wcześniej niż 2 lata po urodzeniu dziecka. Dlaczego mimo wszystko Polki decydują się na ten zabieg coraz częściej? Odpowiedzi szukaj w raporcie: ?Przed ciążą i porodem? wydanym przez serwis: www.linkbaby.pl

—————————————————————————————————————–

O linkbaby.pl

Serwis linkbaby.pl dedykowany jest wszystkim kobietom w ciąży oraz rodzicom dzieci do lat trzech. Serwis zawiera ?Poradnik dla kobiet w ciąży? oraz kompendium wiedzy wychowawczej w postaci ?Podręcznika Rozwoju Dziecka ? do lat 3?. Nowością wprowadzoną przez serwis jest LinkbabyTV czyli interaktywne porady dla przyszłych i obecnych mam nowicjuszek w postaci filmów instruktażowych. Serwis przygotowuje również cykliczne konkursy dla swoich użytkowników z gwarantowanymi atrakcyjnymi nagrodami oraz program punktowy (lojalnościowy) dla najbardziej aktywnych użytkowników.

W lutym 2011 roku redakcja serwisu wraz z grupą specjalistów opracowała i wydała trzy raporty pomocne kobietom spodziewającym się dziecka:

* ?Przed ciążą i porodem?
* ?Przygotowanie do porodu?
* ?Co po porodzie??

Raporty dostępne są dla wszystkich zalogowanych użytkowników portalu i zostały bardzo dobrze przyjęte przez środowisko mam przygotowujących się do porodu.

Serwis Linkbaby.pl jest własnością firmy A&S Sp. z o.o. realizującej program zwiększania dostępności do e-usług w Polsce w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, działanie 8.1.

fot. A father’s view of birth by caesarian section. w:User:Erich_gasboy’s son as the cord was clamped. Wikipedia

hastagi na stronie:

#poród pośladkowy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy