Dziedziecka Zabawki dla dzieci

Mądry prezent na Dzień Dziecka

Mądry prezent na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to, obok urodzin, mikołajek i gwiazdki, jedno z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy świąt. Nie mogą doczekać się prezentów, a rodzice głowią się, co sprawi im największą radość. Co wybrać?

Internet, tablety i smartfony były się na przestrzeni ostatnich lat codziennym towarzyszem życia dorosłych. Dzieci, w zdrowy sposób naśladując zachowania rodziców, również sięgają po te urządzenia. Według badań PISA 2013, (Program Międzynarodowej Umiejętności Oceny Umiejętności Uczniów), 91% dzieci w wieku 6-7 lat stawia na komputerze. Co czwarte robi to codziennie.

Jak w wypadku większości rozrywek, i tu wskazany jest umiar. Dlatego warto z okazji Dnia Dziecka wrócić do tradycyjnych zabawek i starać się zainteresować malucha ?pozaelektronicznymi? formami spędzania czasu. Jednak wybór nie jest łatwy: sklepowe półki uginają się od lalek, klocków, pluszaków, samochodów, zwierzątek, robotów, resoraków, dziecięcych zestawów do karaoke i całej masy innych zabawek. Co mieć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, co kupić?

Najpopularniejsze zabawki świata
Jak w przypadku odzieży, tak i na rynku zabawek panują zmienne trendy. Według ekspertów przyznających na międzynarodowych imprezach branżowych nagrody dla najciekawszych produktów, kilka rodzajów zabawek będzie w obecnym sezonie cieszyć się wyjątkowym wzięciem.

Specjaliści przewidują renesans klocków. Popularne mają być zarówno kolorowe zestawy z szczegółowo odwzorowanymi postaciami ludzkimi, jak również skomplikowane modele dla młodych inżynierów. Wśród ofert producentów można znaleźć nawet samochodziki sterowane mikroprocesorami. Do łask wracają również ?planszówki? – od klasycznego chińczyka, warcabów i monopolu po bardzo złożone gry strategiczne i przygodowe. Decydując się na jedną z nich, należy zwracać uwagę na minimalny wiek użytkownika, długość rozgrywki i minimalną liczbę graczy.

Jeśli mamy wątpliwości, czy zabawka spodoba się malcowi, warto rozważyć kupno artykułów z najpopularniejszymi bohaterami młodego pokolenia. Angry Birds, księżniczki Disneya i osoby z komiksów Marvela (Spiderman, X-men itp.) gwarantują, że prezent się spodoba.

Mądry prezent dla malucha
Kupując artykuły z najmodniejszych serii mamy ogromną szansę, że dziecko będzie zadowolone. Jednak prawdziwym sukcesem będzie zainteresowanie malucha aktywnościami, które pozwolą rozwijać kreatywność i umiejętności praktyczne. Wszyscy rodzice wiedzą, jak bardzo małe dzieci lubią się brudzić. Dlatego w pierwszych latach bycia warto spróbować zainteresować je farbami do malowania rączkami. Dzięki nim dziecko może używać palców i stóp do tworzenia obrazków. Wykorzystując rączki i nóżki w inny niż zazwyczaj sposób, maluchy lepiej poznają swoje ciało oraz jego możliwości. Doskonałą bodźcem do rozwoju są również foremki i wałki do wyciskania modeliny.

Poziom skomplikowania zabawki powinien rosnąć wraz z dzieckiem. – Farbki powinny zastąpić najpierw kredki świecowe, a następnie miękkie kredki drewniane lub flamastry z dwoma końcówkami ? grubszą, do zamalowywania większych powierzchni oraz cieńszą, która umożliwi kreślenie intensywnych, precyzyjnych linii ? radzi Marzena Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus.

– Dla starszaków doskonałym prezentem będzie zestaw małego majsterkowicza lub akcesoriów do samodzielnego wykonywania biżuterii. Warto pokazać dziecku również materiały dające nieograniczoną swobodę ekspresji, jak masa papierowa lub pasta modelarska. Z ich pomocą można stworzyć wszystko, czego tylko dusza zapragnie: dekoracje do własnego pokoju, małe naczynka, rzeźby czy biżuterię ? dodaje ekspert.

Wspólna zabawa to podstawa
Wykorzystanie artykułów plastycznych i nauka coraz sprawniejszego posługiwania się nimi chcą jednak zaangażowania rodziców i ciągłej informacji zwrotnej ? chwalenia, ale również porad, co robić inaczej. Niestety, dzisiejszy rynek nierzadko wymusza na rodzicach wydłużenie godzin pracy, skutkując zmniejszeniem ilości czasu poświęcanego dzieciom. Coraz częściej ulegamy pokusie, by kupić dziecku grę komputerową, która wciągnie je na długie godziny. Tym bardziej Dzień Dziecka warto zaplanować tak, by czas spędzić na wspólnej zabawie: ulepić wspólnie coś z plasteliny, pobawić się na świeżym powietrzu czy pójść na lody.

Być może w dzisiejszych czasach odrobina uwagi to najbardziej pożądany prezent, jaki możemy dać dziecku.

Fot. Flickr(1)-001-2014-05-26 _ 18_06_42-80

Fot. MERplus-002-2014-05-26 _ 18_06_40-80


Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy