Porady

Mody rodzicielskie ? najważniejsze jest odpowiednie podejście!

Mody rodzicielskie ? najważniejsze jest zdrowe podejście! – Informacja prasowa

Wciąż pojawiają się nowe rodzicielskie trendy. I choć niektóre są szokujące, ogromna większość z nich w łatwy sposób służy dzieciom. Warto je doświadczyć i stosować.

Jednym z popularniejszych ostatnio trendów i zapewniających największe zalety jest ekorodzicielstwo. To ugruntowany już styl życia, który cały czas się rozwija i angażuje coraz większą ilość rodziców. Pod tą nazwą kryje się powrót do zdrowej żywności, robienie przetworów na zimę, sprzątanie w domu z jak najmniejszą ilością chemicznych środków, chustonoszenie czy masaże dla dzieci. Ale to same spędzanie większej ilości czasu z rodziną, wolniejsze tempo życia, dbanie o odpoczynek. Same plusy: zdrowe, pyszne jedzenie, brak pośpiechu, więcej czasu z dzieckiem.

? Rodzice stoją się bardziej delikatni i poszukują. Inspirują się tradycją i wracając do źródeł, szukają też nowych sposobów wychowawczych. Stąd takie techniki jak masaże i chustonoszenie, które jest wspaniałe jeśli chodzi o budowanie bliskiej więzi i poczucia bezpieczeństwa dzieci. I wtedy są ogromne pozytywy ­? mówi Patrycja Walenczak, psycholog i autorka programów szkoleniowych dla rodziców i opiekunów dziecięcych. Dodaje, że tak jak w każdym trendzie, w tym także istnieje potrzeba zdrowego rozsądku. Na przykład, jeśli rodzice wybierają naturalne metody leczenia i ograniczają albo całkowicie odrzucają antybiotyki, czasem mogą ponieść ciężkie tego konsekwencje. Jak we pełnym i tu potrzebna jest równowaga, aby moda nie miała negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

Sprzątanie bezpieczne dla dziecka
Po latach zachwytu i stosowania produktów, które ?zabijają wszelkie zarazki?, Polacy odchodzą od skoncentrowanych środków chemicznych na rzecz łagodniejszych, często z certyfikatem świadczącym o ekologiczności. Coraz więcej z nas ma dziś świadomość szkodliwego wpływu tradycyjnych silnych detergentów na zdrowie. Stąd coraz popularniejszy jest powrót do ?babcinych sposobów? sprzątania (ocet i ściereczka z mikrofibry), które jednak zdaniem specjalistów nie koniecznie są najlepszym rozwiązaniem, bo nie dają gwarancji czystości, jaką rodzice chcą zapewnić dziecku. Dlatego w sklepach z chemią domową możemy znaleźć coraz dużo produktów dedykowanych maluchom, które stanowią alternatywę dla ?zwykłych? detergentów.
? Z badań ankietowych, które przeprowadziliśmy niedawno wśród polskich rodziców wynika, że kwestia naturalnego składu środków czystości jest dla nich ważniejsza nawet niż ich skuteczność (12% do 9% odpowiedzi). To jednoznacznie wskazuje, że dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie ich pociech ? mówi Alicja Szmigiel, ekspert Baby Land, dystrybutora m.in. delikatnych środków czystości i akcesoriów dla niemowląt marki NUK. We wspomnianej ankiecie aż 79% rodziców wskazało, że mama się wybierać preparaty dedykowane dzieciom. Jako najważniejszy czynnik przy ich wyborze respondenci wskazali informacje o nietoksyczności i przeprowadzonych testach dermatologicznych.

Dzieci lubią mieć coś swojego

Coraz powszechniejszy trend to umieszczanie imienia dziecka na tematach codziennego użytku. W sklepach z artykułami dla dzieci można wybrać rzeczy podpisane większością popularnych imion. Począwszy od kubków, ubranek i ręczników do ?tablic rejestracyjnych? na wózek, do samochodu czy zawieszek na drzwi pokoju. Imię na kolorowym kubku czy szczoteczce do zębów jest pożyteczne, zwłaszcza, jak w domu jest dobrze niż jedno dziecko. Jak na ten trend reagują dzieci, jego bezpośredni odbiorcy?

Alicja Szmigiel, ekspert z Baby Land twierdzi, że podpisywanie tych celów może odnosić pozytywny skutek.
? Dzieci rozwijają się przede wszystkim poprzez zmysły, warto więc myśleć o to, żeby w ich otoczeniu wszystko wyglądało estetycznie. Użyteczność i funkcjonalność jest na pierwszym miejscu, ale kolorowe i opisane imieniem kubeczki, sztućce czy zabawki w łatwy sposób oddziałują na rozwój dzieci ? mówi Alicja Szmigiel. ? Dla małego dziecka, które nie umie czytać ważniejsze będzie właśnie to, żeby picie z kubka niekapka było wygodne więc musi on być popularny w trzymaniu rączkami, a łyżka czy widelec nie mogą być zbyt ciężkie. Smoczek natomiast musi być anatomiczny i z dobrego materiału. Starszaki, które wiedzą jak wskazuje ich zapisane imię, lubią mieć rzeczy, które należą właśnie do nich ? dodaje ekspertka Baby Land. Na zakupach warto też pozwolić potomstwu samodzielnie wybierać, bo dzieci od najmłodszych lat mają swoje upodobania.

Tak wyglądałeś, gdy byłeś mały

To dość świeży trend, ale już bardzo popularny w Polsce. Coraz dużo par chce uwiecznić dzieciństwo swoich pociech w przyjemny sposób. Popularne są sesje ciążowe, rodzinne i takie, w których udział biorą wyłącznie dzieci. Taka pamiątka jest zachowaniem wspaniałych wspomnień, wyjątkowych chwil, zwłaszcza, gdy sesja robiona jest w pierwszych tygodniach życia maluszka. Gdy dorośnie, z pewnością będzie wdzięczne za taka pamiątkę, jaka jest także potwierdzeniem tego, że od samego początku było dla rodziców ważne.

Zaspokajać autentyczne potrzeby

Istnieje też kilka trendów, które są bardzo dyskusyjne. Przekłuwanie uszu niemowlętom, wynajmowanie prywatnej stylistki, aby dobrała odpowiedni ubiór na specjalną uroczystość, a nawet zapełnianie dzieciom całego dnia dodatkowymi zajęciami, to wszystko raczej spełnia bardziej potrzeby dorosłych niż dzieci.

Zdaniem psychologa, warto jednak pamiętać, że rodziców, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, ogarnia wielka radość i chęć ogłoszenia jej całemu światu i jest toż zupełnie naturalne. Ważne, aby w tym całym nie posługiwać się dzieckiem do zaspokajania naszych potrzeb oraz zadbać o poszanowanie jego odrębności i intymności, gdyż samo nie może się o to upomnieć. Bo zdrowe podejście, to właśnie naprawdę kwestia zauważania tego, co naprawdę zaspokaja autentyczne potrzeby dziecka

Zakochani_rodzice

Boy_with_Fspoon_small

Child_eating_small

Dzieci_1

Dzieci_2

Dziewczynka_foremki_do_lodow

EL_Bowl_and_peas_small

Food_0261_V1_39L_new_small

foremki_do_lodow1

Fotolia_38224561_S

An image of a happy family of three

Fotolia_60474480_XS

Fotolia_60582190_XS

Girl_and_FoodMasher_small

Girl_holds_broccoli_small

grafika_butelki_wykres_pion_blogo

grafika_butelki_wykres_poziom_blogo

image002

lody

Rodzice1

Rodzice2

Rodzina1

Rodzina2

Smoczek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy