Porady Produkty dla dzieci

Jak nocnikować dziecko? Czyli pomysły jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika

Warszawa, 26 czerwca 2013 Pożegnanie z pieluszką Nauczenie malucha korzystania z toalety to bardzo długi proces. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie robić nic na

Warszawa, 26 czerwca 2013

Pożegnanie z pieluszką

Nauczenie malucha korzystania z toalety to bardzo długi proces. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie robić nic na siłę, gdyż dziecko może się zrazić i nie będzie chciało korzystać z nocnika czy toalety. Przymuszanie może skutkować również tym, że dziecko zacznie się denerwować, moczyć i będzie znacznie dłużej korzystało z pieluszki.

Kiedy podjąć pierwsze próby?

Pierwsze próby odpieluszkowywania warto zacząć w momencie, kiedy dziecko zaczyna być świadome swoich potrzeb fizjologicznych, czyli około 15 ? 18 miesiąca życia. Oczywiście zdarza się, że niektóre dzieci chętnie siadają na nocnik wcześniej jednak, jeśli maluch nie wykazuje zainteresowania, ani chęci korzystania z nocniczka nie należy go do tego zmuszać. Pamiętać też należy o tym, że większość dzieci, szczególnie chłopców znacznie później zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Najlepiej, aby na początku wszystko odbywało się w formie zabawy ? warto pokazać dziecku nocnik i posadzić go na nim jeszcze w pieluszce, pozwolić mu się z nim zapoznać. Jeśli dziecko nie będzie chciało siedzieć na nocniku nie warto jeszcze rozpoczynać nauki korzystania z toalety.

Co zrobić by ułatwić dziecku naukę?

Tak jak i w przypadku nauki dziecka innych rzeczy tak i w tym przypadku warto zastosować zasadę, że najlepsza nauka jest przez zabawę. W czasie, gdy maluch siedzi na nocniczku można pobawić się z nim klockami, a jeszcze lepiej poczytać mu książeczkę lub pooglądać kolorowe obrazki. Dobrze, jeśli nocnik wydaje sygnały dźwiękowe np. fanfary, gdy maluch zrobi siusiu. Trzeba też za każdym razem dziecko pochwalić, kiedy uda mu się zrobić to czego się od niego oczekuje.

Nocnik czy nakładka na sedes?

Wielu rodziców ma dylemat czy uczyć dziecko załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na nocnik, czy też od razu na sedesie przy pomocy specjalnej nakładki. Tak naprawdę wszystko zależy od rodziców i od dziecka. Z tym, że małemu dziecku o wiele łatwiej jest samodzielnie usiąść na nocniku. Dopiero starsze dzieci w wieku około 2,5 roku samodzielnie potrafią usiąść na sedesie. Kompromisowym rozwiązaniem może być nocnik i nakładka w jednym, jak na przykład Nocnik Turystyczny Potette Plus 2w1 ze sklepu www.babymama.pl. Tego typu nocniczki sprawdzą się również w czasie spacerów z dzieckiem w okresie, kiedy trwa nauka korzystania z toalety. Pozwalają one również na zachowanie higieny, gdy korzysta się z publicznych toalet.

Nocnik turystyczny Potette Plus 2w1 cena: 65 pln www.babymama.pl

potette-plus-1

potette-plus-2

potette-plus-3

potette-plus-4

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy