Ciąża

Ciąża

Ciąża W ostatnim okresie w medycynie obserwuje się ogromny postęp: wprowadzono wiele nowych metod diagnostycznych, które umożliwił przełom technologiczny, jaki dokonał się w czasie ostatniej

Ciąża

W ostatnim okresie w medycynie obserwuje się ogromny postęp: wprowadzono wiele nowych metod diagnostycznych, które umożliwił przełom technologiczny, jaki dokonał się w czasie ostatniej dekady. Powstało wiele innowacyjnych technik leczenia, odkryto też nowe leki. Dzięki prawdziwej eksplozji wiedzy o funkcjonowaniu organizmu człowieka doceniamy obecnie znaczenie, jakie stan zdrowia matki wywiera na rozwój płodu. Tylko zdrowa kobieta jest odpowiednio przygotowana do przebycia ciąży i urodzenia zdrowego noworodka.

W przeszłości uwaga lekarzy prawie wyłącznie koncentrowała się na stanie zdrowia kobiety ciężarnej. Obecnie większość lekarzy podkreśla, że o zdrowie przyszłej matki i jej dziecka należy zadbać znacznie wcześniej, przed zajściem w ciążę. Nie wystarczy nawet najlepsza opieka lekarska podczas 9 miesięcy trwania ciąży. Ostatnio uważa się, że by ciąża i poród uwieńczone zostały sukcesem, należy otoczyć kobietę troskliwa opieką przynajmniej 12 miesięcy przed planowanym rozwiązaniem. Wtedy pierwsze trzy miesiące poświęcone są przygotowaniu organizmu przyszłej matki do ciąży i zadbaniu o jak najlepszy stan jej zdrowia.

A to już wiesz?  Konflikt serologiczny – czyli kiedy krew matki zagraża dziecku?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy