Poród

Czy wiesz, że gotowanie z dziećmi uczy zdrowego odżywiania?

Informacja prasowa
Warszawa, 2 lipca 2018

Czy wiesz, że gotowanie z dziećmi uczy zdrowego odżywiania?
Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni – nawet jeśli ich zadaniem jest po prostu posypanie potrawy ziołami, czy włożenie wszystkich składników do garnka. Gdy pozwolisz im na odrobinę samodzielności, chętniej będą próbowały nowych smaków – przecież wspólnie ugotowany obiad to także ich dzieło. Dzięki takiemu doświadczeniu, dzieci nauczą się zdrowych nawyków i będą bardziej otwarte na próbowanie nowych smaków. Przepis jest prosty – pozwól dziecku wybierać to co lubi i bawcie się wspólnym gotowaniem!
Jak pokazują badania przeprowadzone przez Beko na potrzeby kampanii #jedzjakmistrz, aż 59 % polskich mam uważa, że wspólne gotowanie to najpopularniejszy sposób na zachęcenie dzieci do jedzenia zdrowych posiłków. Przy wprowadzaniu zdrowych nawyków, musimy jednak pamiętać, że dzieci są różne. Mają różne charaktery i lubią różne rzeczy. Są takie, które zjedzą każdą potrawę jaką im przygotujesz. Inne będą bardzie wybredne. Prawdziwym wyzwaniem, będzie przygotowanie potrawy dla niejadków, dlatego tak ważne jest utrwalanie zdrowych wzorców dotyczących jedzenia i mówienie do dzieci za pomocą wspólnej zabawy i autorytetów np. sportowych mistrzów.
Baw się podczas wspólnego gotowania
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zainteresowanie naszych dzieci kolacją jest zaangażowanie ich w proces gotowania. Jeśli szukasz czegoś do ugotowania razem z dziećmi, nie przejmuj się – nie muszą ubijać białek ani używać niebezpiecznych narzędzi. Dzieci są zadowolone z najprostszych rzeczy: spróbuj dać im fartuch, czapkę kucharza, drewnianą łyżkę i zrób zdjęcie. Uczyń z malców gwiazdę danego momentu, traktując ich jak prawdziwych szefów kuchni! Gwarantujemy, że będziecie mieć przy tym dużo zabawy i śmiechu. Następnie pozwól im coś pomieszać, posypać przyprawami, ułożyć talerze, zabrać je na stół, albo wykonać inne zabawne i proste zadanie.
Wspólne gotowanie może być zabawną grą dla całej rodziny i nie ma wątpliwości, że zwiększy zainteresowanie dzieci jedzeniem, które będą chciały usiąść przy stole i spróbować przygotowanych przez siebie smakołyków. To także świetny czas, aby opowiadać o różnych produktach spożywczych, konsystencjach i smakach, a także o tym, dlaczego niektóre produkty spożywcze są tak ważne dla rosnących organizmów. Być może Twój kuchenny blat, będzie nieco bardziej ubrudzony na koniec dnia, ale gwarantujemy, że warto!
Po wspólnym gotowaniu, możecie dalej kontynuować zabawę. Udawajcie, że jesteście w restauracji, dzieci są najlepszymi kelnerami i szefami kuchni na świecie. Oklaskuj przygotowany przez nie pyszny posiłek lub zagraj w grę „Zgadnij, kto jest kucharzem” i pozwól siedzącym przy stole „zgadnąć”, kto może być sprawcą serwowanego posiłku. Twoje dzieci będą zachwycone uznaniem ich talentu! Pozwól im dać się ponieść wyobraźni, możesz być pewien, że zaangażują się w grę, którą dla nich stworzyłeś.
Przygotuj dzieci do gotowania
Celem nigdy nie powinno być zmuszanie dzieci do jedzenia. Unikaj wywierania na dzieci presji, by jadły konkretne jedzenie, nie złość się na nie i nie składaj obietnic w zamian za zjedzenie obiadu. Lepiej jest zaplanować przyjemne posiłki z dziećmi lub zabawne sposoby ich interakcji z jedzeniem, co przyniesie o wiele lepsze wyniki. Droga do prawidłowego odżywiania jest długa i trudna, ale mimo niezliczonych wyzwań może być także przyjemna i satysfakcjonująca – Monika Mrozowska, ambasador akcji Beko Jedz Jak Mistrz
Chcesz poznać przepisy, które możesz przyrządzić razem z dziećmi? Odwiedź koniecznie stronę www.beko.pl/jedzjakmistrz, gdzie znajdziesz przepisy stworzone wspólnie z piłkarzami i dietetykami FC Barcelona.
Dodatkowe informacje o marce BEKO
Beko to druga największa w Europie marka, która w swojej ofercie posiada wszystkie niezbędne sprzęty domowe m.in.: pralki, lodówki, piekarniki, zmywarki do naczyń, telewizory czy kuchenki elektryczne. Od 2014 roku oficjalny sponsor klubu piłkarskiego FC Barcelona. W 2018 roku Beko zainicjowało kampanię społeczną „Jedz jak Mistrz” z udziałem piłkarzy FCB, która ma na celu pomoc rodzicom w zdrowszym żywieniu dzieci (www.beko.pl/jedzjakmistrz).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy