Wiadomości branżowe

Największy w kraju ośrodek dla osób wentylowanych respiratorem już otwarty

MEDI ? system otworzył największy w kraju ośrodek dla osób wymagających wentylacji respiratorem. Ośrodek Wentylacji Respiratorem Konstancja dysponuje 60 łóżkami. Placówka mieści się w Konstancinie. MEDI ? system opiekuje się pacjentami wentylowanymi mechanicznie oraz osobami w śpiączce od 2003 roku i jest największą i najbardziej doświadczoną w tym zakresie firmą medyczną w Polsce.

 

Konstancja została stworzona i zaprojektowana z myślą o szczególnych potrzebach pacjentów, którymi MEDI ? system się  zajmuje. Uwzględnił je także projekt architektoniczny.

?Całkowita zależność pacjentów od osób trzecich powoduje, że infrastruktura ośrodka musi pozwalać, aby w każdej chwili, przy każdej codziennej aktywności, do pacjenta mogły mieć jednocześnie swobodny dostęp dwie osoby z personelu. Swoboda ruchów zapewnia bezpieczeństwo przy przesadzaniu pacjenta na wózek, przy czynnościach toaletowych. Nic zbędnego nie stoi na  podłodze, wózki dla niepełnosprawnych nie tarasują korytarzy ? przewidziano dla nich odpowiednie miejsce. Łazienki należałoby raczej nazwać pokojami kąpielowymi, w których jednocześnie mieści się przenośna wanna, łóżko, wózek, krzesło i nawet cztery osoby do obsługi pacjenta. Budynek ?naszpikowany? jest elektroniką od inteligentnej wentylacji począwszy, przez system zabezpieczenia przeciwpożarowego, WiFi, instalacje nisko prądowe, aż po monitory z ekranami dotykowymi montowane na korytarzach, zapewniające upoważnionym osobom dostęp do informacji o pacjencie oraz obsługujące stworzony przez MEDI-system autorski, interaktywny system zarządzania pracą każdego członka zespołu, wdrażany obecnie we wszystkich ośrodkach firmy.? ? mówi dr Zbigniew Jaranowski, Dyrektor Ośrodka. 

MEDI ? system opiekuje się pacjentami wentylowanymi respiratorem od ponad 10 lat. 

 ?W tej pionierskiej działalności musieliśmy stworzyć wszystko od zera. A więc jakie respiratory wybrać dla chorych, jak skutecznie i długoterminowo zabezpieczyć przed zakażeniami, jak porozumieć się z pacjentem, który mimo że jest w pełni świadomy porusza tylko powiekami, jak włączyć go w różne zajęcia, jak prowadzić rehabilitację, jak przymocować respirator do wózka inwalidzkiego, aby oderwać chorego od łóżka, jak bezpiecznie przełożyć do wanny, aby porządnie wykąpać, jak sprawdzać  procedury  bezpieczeństwa, jak rozmawiać z rodziną? A to wszystko bez korzystania z jakichkolwiek wzorców, gdyż zwyczajnie ich nie było.  Tej działalności nie można po prostu zacząć prowadzić ? trzeba nią przesiąknąć i pokochać. I co najważniejsze zaszczepić to podejście całemu zespołowi.? ? mówi Marcin Zawadzki, Prezes MEDI ? system. 

 Koszt inwestycji wyniósł ponad 10 milionów złotych i została ona sfinansowana ze środków własnych oraz częściowo z kredytu bankowego. Na chwilę obecną zajętych jest już połowa miejsc, głównie przez pacjentów przeniesionych z dotychczasowej starszej części kompleksu. ?Obecnie jesteśmy w trakcie umawiania nowych pacjentów. Przyjmujemy osoby z całej Polski. Zablokowanie przyjęć spowodowane wypełnieniem się wszystkich miejsc w starym ośrodku spowodowało, że liczba oczekujących na przyjęcie istotnie wzrosła. Stopniowo będziemy przyjmować nowe osoby? ? mówi Zbigniew Jaranowski, dyrektor Ośrodka. 

Usługi dla pacjentów w większości finansowane są w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie w związku z uruchomieniem nowego ośrodka MEDI – system ubiega się o  renegocjację kontraktu celem zwiększenia środków do wykorzystania dla tej szczególnej grupy pacjentów. 

Spółka MEDI ? system powstała w 2001 roku. Świadczy usługi w  zakresie rehabilitacji stacjonarnej oraz długotrwałej opieki medycznej pacjentom wymagającym codziennej, specjalistycznej pielęgnacji cierpiącym na szereg chorób uniemożliwiających właściwą opiekę w domu. Usługi są świadczone w placówkach ?  MEDI ? system Marianna w Majdanie (gmina Wiązowna), MEDI ? system Konstancja w Konstancinie ? Jeziornie, MEDI ? system ?Mazowia? przy ulicy Mazowieckiej w Warszawie oraz MEDI ? system Ostrowia I. W czerwcu tego roku MEDI ? system otworzył ośrodek Ostrowia II (ponad 90 łóżek) przeznaczony dla pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi. Firma prowadzi także przychodnię przy ulicy Kijowskiej w Warszawie.

?Obecnie jesteśmy w trakcie pozyskiwania i realizacji kolejnych lokalizacji i budowania kolejnych ośrodków. W przyszłym roku po raz pierwszy wychodzimy poza województwo mazowieckie. Opracowujemy nowe usługi poszerzające naszą ofertę. Wprowadzamy nowe,  skuteczniejsze metody rehabilitacji.? ? podsumowuje rozwój firmy Pan Marcin Zawadzki, Prezes Zarządu MEDI ? system.

 

 

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #kszo   #miesi   #owy   #wtedy   #zale